MAKALELER

GUSTO ÇİKOLATA MİRANİL

GUSTO  ÇİKOLATA MİRANİL
STS İçmimarlık Ofisinden  Gülniha l Uzundere ve Tunçay Uzundere olarak bizler  Gusto Çikolata mağazasının konsept  tasarımını oluştururken   göz önünde tuttuğumuz bazı kararlarımız vardı. Birincisi çikolatanın  geçmişten gelen bir lezzet olmasının yanı sıra  Gusto’yu bu anlayıştan bir adım daha farklı kılan ise hand made  (el yapımı) olmasıydı. İkinci önemli karar ise çikolatanın içerisindeki bir çok farklı tat bulundurmasından dolayı ağızda bıraktığı o muhteşem lezzet olmasıydı. Bu  anlayış bizlere mekanın tasarımı konusunda ilham veren ayrıntılardı.
Tasarıma başlarken sunulan lezzetin  ve alınan kararların ifade edildiği ilk  yerin cephe olduğuna kara verdik.Bu anlayışla cephe , hem eskiden gelen bir lezzet algısını  hand made olduğunu öne çıkartırken ,diğer bi açıdan bakıldığında ise  ağızda bıraktığı o muhteşem etkiyi cepheyede taşımamız gerektiği bilinci ile tasarıma başladık.Bu düşüncelerimiz doğrultusunda mekanın tasarımında  cephenin ahşap olup el işçiliği ile yapılması gerektiğini  ve  geçmişten gelen anlayışını da roma döneminden esinlenerek ifade edilmesi doğrultusunda karar aldık.Ağızda bıraktığı muhteşem tadı ise beyaz  renkle ifade ettiğimiz gerektiğini mekanın  tasarım anlayısı olarak kabul ettik.  Çikolatanın hand made olduğun dan dolayı  çok değerli olduğunu ifade etmek için ise gold renklerin de  cephede kullanmayı,  tasarım farklı bir vurgu olarak karalastırdık
Böylelikle cephemizin  mekansal tasarımdaki  yeri ortaya çıkarken  ,iç mekanın ambiansını oluşturan zemin duvar ve tavan  gibi yüzeylerdeki hareketlilik ve bunları bütünleştiren mekandaki diğer unsurlar ki mekan kurgusu ve yerleşim, mobilya, aydınlatma,gusto ekibi için tasarlanan ofis , mutfak , wc ve aksesuarlarında seçilmesi, tasarlanması ve uygulamasında bile tasarım aşamasında almış olduğumuz karalar etkili olmuştur.
İç  Mekandaki tasarım kurgusu ve yerleşimi ise mekanın ince uzun ve küçüklüğünün yanı sıra mekanının içerisinde  bulunan  kolonlar tasarım yapmamızı zorlaştırsa da  biz bu olumsuzlukları pozitif yöne çevirerek en iyi şekilde kullandık.  Kolonları  çikolata teşhir , kasa ve aksesuar  gibi teşhir tezgağı ve bankosu olarak kullanırken kolonları kavisli  birer aksesuar raflarını taşıyıcısı olarak  tasarladık ki  böylelikle  dışarıdan bakıldığında bir vitrin gibi davranış segilerken , içeriye girildiğinde ise size tüm ürünlerin sunulduğu bir teşhir  bankosu olarak tasarlandı.
Mekanın uzunluğunu kırmak adına  ofis , ürün depolama alanı ,mutfak ve wc  bölümlerinin de  mekandaki yerleşimini  dengeli yaparak mekanın uzunluğunu da böylelikle kırmış olduk. Mekanın darlığını da  duvarlarda oluşturduğumuz nişler ve aynalarla  mekandaki algıyı genişlettik.      
Gustonun tasarımı için  kullanılan her ürün iç mimarlar tarafından tasarlanıp, ürünlerin bir çoğu (mobilya, duvar ,tavan uygulamaları) kendi ekipleri tarafından üretilmiştir. Tasarımın tamamı yaklaşık 2 ay gibi zaman diliminde hayata geçmiştir.

Etiketler: İç Mekan, Dekorasyon, Mobilya, Aksesuar, Mutfak dolabı, Ofis, Alçıpan, Tasarım, Butik, Mağaza, Bursa